Wakacje minęły:(

Wakacje minęły...

Wychowankowie z „Orlego Gniazda” i „Samodzielnego Mieszkania” mieli wakacje „wypełnione po brzegi”. Nikt nie mógł narzekać na nudę. Były lasy, góry, morza, jeziora, wypoczynek leniwy i aktywny, do wyboru do koloru.


Wakacje rozpoczęły się obozem polsko- amerykańskim-American Marwica Camp 2019. Projekt ten adresowany był do dzieci i młodzieży z placówek opiekuńczo-wychowawczych oraz ich przyjaciół a misją była nauka języka angielskiego poprzez gry i zabawę, zajęcia ruchowe, plastyczne, były też wartościowe spotkania z Biblią. Doświadczenie to miało nie tylko wymiar edukacyjny ale również społeczny i duchowy dla każdego, nie tylko uczestników ale samych gości. Chwila oddechu po obozie a dzieciaki już wypoczywały nad Morzem Bałtyckim w Stegnie dzięki współpracy i uprzejmości Elbląskiego Stowarzyszenia Organizatorów Pomocy Społecznej. Pogoda była cudna, słoneczna. Nie wiedzieliśmy jeszcze wtedy, że największe słońce przed nimi, we Włoszech. Tam dopiero zażywały kąpieli słonecznych (nie tylko), temperatura nie rzadko podchodziła do 40 stopni. We Włoszech spędziły dwa wspaniałe tygodnie. Mieszkali w południowej części Włoch, w rejonie Calabria w miejscowości Reggio di Calabria nad Morzem Jońskim w otoczeniu śródziemnomorskiej roślinności. Mieli niebywałą przyjemność poznać kulturę, jedzenie, zwyczaje, ludzi i cieszyć ciepłem i pięknymi krajobrazami gór i mórz. Spacerowali promenadą Lingomare Falcomata, deptakiem wybudowanym z inicjatywy burmistrza Reggio. Zwiedzali zabytki miasta: Bazylikę św. Pawła, zamek Aragoński, oglądali włoskie przedstawienia w amfiteatrze. Z plaży Reggio widzieli Sycylię. Stanęli na sycylijskiej Messynie, największej wyspie na Morzu Śródziemnym. Zwiedzili przepiękne stare miasteczko Scilla zwane Małą Wenecją, gdzie widok domostw układających się w Amfiteatr i ruin zamku wciśniętych w skały zamykał dech w piersiach. Spacerowali wąskimi krętymi uliczkami tej nadmorskiej miejscowości. Byli również w turystycznej miejscowości Tropena, gdzie oglądali przepiękne widoki zamku położonego na piaskowcu kilkadziesiąt metrów n.p. Morza Tyrreńskiego. Przecudny kolor lazurowego morza z olbrzymimi falami pozostanie na długo w ich pamięci. Próbowali granity, pysznych włoskich lodów, arancini, różnych włoskich pizz i innych przysmaków.

Ci, którzy nie byli we Włoszech, korzystali z atrakcji przygotowanych przez Kościół Chrześcijan Baptystów w Elblągu. Były to półkolonie ale również, uwielbiane przez dzieciaki, obozy. Po raz kolejny mogli wyruszyć na obóz wędrowny do Bielic. Przepiękne miejsce położone w Sudetach Wschodnich, w Kotlinie Kłodzkiej. Codziennie wyruszali na piesze wycieczki, poznając przepiękne zakątki tego miejsca: góry, lasy, łąki, polany oraz mnóstwo zwierząt, zwłaszcza dzikich. Pierwszego dnia zdobyli szczyt Góry Kowadło znajdujący się w południowej części Gór Złotych, graniczący z Czechami. Drugiego dnia zwiedzili Błędne Skały położone w Górach Stołowych. Udało się im także zobaczyć Kaplicę Czaszek. Kolejnym wyzwaniem było zdobycie Śnieżnika, najwyższego granicznego szczytu w Sudetach Wschodnich. Oddech złapali dopiero nad kąpieliskiem w Starej Morawie. Mogli się kąpać, grać w piłkę plażową a także korzystać ze sprzętu wodnego. W Jaskinii Radochowskiej, znajdującej się u podnóża Gór Złotych oglądali nietoperze. Kolejnym wyzwaniem było zdobycie Góry Czernica oraz znajdującej się na niej wieży widokowej. Rezerwat Przyrody Wodospad Wilczki przepiękny, godny polecenia.

Ostatni tydzień wakacji dla siedmiorga dzieci był również bardzo aktywny. W dniach 25-31.08.2019r. po raz trzeci na zaproszenie Fundacji Dobrych Inicjatyw z Warszawy uczestniczyliśmy w obozie w malowniczym Bukowcu położonym u stóp Karkonoszy. W tym roku towarzyszyli nam podopieczni z Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej „Dom n Zielonym Wzgórzu” w Kisielanach. Był to czas zawiązania nowych znajomości i przyjaźni oraz wymiany doświadczeń. Odbyliśmy pieszą wędrówkę do Schroniska Samotnia oraz spacer szlakiem sudeckim. Wiele radości i emocji dostarczyły nam atrakcje wodne w Aquaparku w Hotelu Gołębiewskim oraz zjazdy na letnim torze saneczkowym „Kolorowa” w Karpaczu. Bawiliśmy się świetnie na zajęciach z robotyki, wieczornych dyskotekach orz grach sportowych. Obóz łączył przyjemne z pożytecznym, a mianowicie poza szeregiem atrakcji i zabaw odbyły się warsztaty z Edukacji Finansowej orz cykl zajęć psychologicznych poruszających ważne zagadnienia z zakresu emocji, planowania przyszłości, odkrywania talentów. Był to wspaniały czas, który na długo pozostanie w naszych wspomnieniach i sercach.

I tym sposobem, niezauważalnie wakacje minęły. Dla dzieciaków zaczął się nowy rok szkolny, szczególny dla dzieciaków z Marwicy bo już w nowym miejscu. Ich domem jest już Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza „Zakątek” w Zielonce Pasłęckiej.