"nie(co) kreatywni" w Krakowie

W dniach od 3-6 październik grupa dzieci z Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej „Samodzielne Mieszkanie” i Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej „Zakątek” miały przyjemność zwiedzić zabytkowe miasto Kraków. A wszystko za sprawą FUNDACJI ERBUD WSPÓLNE WYZWANIA z Warszawy, z którą placówki współpracują od ponad roku. W ramach wspomnianej współpracy FUNDACJA prowadzi projekt RECEPTA NA SUKCES. Celem programu jest wzbudzenie i zwiększenie motywacji, zaangażowania i wytrwałości w stawianiu sobie celów osobistych przez naszą młodzież. Ważne,że odbiorcami szkoleń są również wychowawcy. Oprócz aspektu szkoleniowego wychowankowie mogli podziwiać zabytki Krakowa.


Spacerowali Rynkiem Starego Miasta. Rynek ten słusznie słynie w Europie ze swego uroku. Jest to wyjątkowe miejsce, które brało udział w wielu historycznych wydarzeniach. Niezmiennymi od lat symbolami Krakowa, jest Kościół Mariacki, który zachwycił dzieciaków swoimi misternymi zdobieniami. Podziwiając pomnika Adama Mickiewicza wysłuchały sławnego hejnału z Kościoła Mariackiego. W renesansowych Sukiennicach można było obejrzeć pięknie wykonane ozdoby i zakupić pamiątki dla bliskich. Spacerowały również szlakiem Wyspiańskiego, trasa ta obejmowała: - ulicę Floriańską wraz ze słynnym Barbakanem - Kościół św. Franciszka - Kościół Na Skałce - rynek Starego Miasta - Sukiennice - Ratusz - pomnik Adama Mickiewicza - Kościół Mariacki - Wawel . Zwiedziły Galerię Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach, znajdują się tam wyjątkowa kolekcja dzieł wybitnych polskich artystów takich jak Jan Matejko, Henryk Siemiradzki czy Józef Chełmoński. Ciekawą atrakcją była wycieczka do Kopalni Soli w Wieliczce. Podczas wycieczki trasą turystyczną dzieci podziwiały wspaniałe kaplice, urokliwe podziemne jeziorka, oryginalne urządzenia, a także ślady prac górniczych. Rynek Podziemny pod powierzchnią Rynku po między Sukiennicami a kościołem Mariackim, na głębokości kilku metrów kryje się prawdziwy skarbiec wiedzy o przeszłości Krakowa. Spacerując podziemnym szlakiem turystycznym Śladem europejskiej tożsamości Krakowa, dzieci mogły poczuć atmosferę panującą niegdyś na średniowiecznym rynku. W tej podróży w czasie wyobraźnię wspierają m.in. odsłonięte fundamenty chat z przełomu XII i XIII wieku, ceglane mury dawnych budowli, oryginalne, wydobyte podczas wykopalisk przedmioty czy rekonstrukcje rzemieślniczych warsztatów.

Jednak aspekt szkoleniowy był tu niezmiernie ważny. Dzieciaki miały zajęcia warsztatowe z psychologiem z zakresu budzenia w sobie motywacji do działania, wzmocnienia wiary w swoje możliwości. Dlatego też zwiedzając Kraków realizowały stawiane im zadania. Mix pracy terapeutycznej polegał na przekuwaniu podanej dawki teorii na działania praktyczne zgodnie z nazwą warsztatu „nie(co) kreatywni”.

Intensywność tych dni, zdaniem wychowanków, nie przełożyła się na ich zmęczenie ale na chęć działania i walki o siebie.

Serdeczne podziękowania dla Ewy i Agnieszki, które zadbały o mądrość i komfort szkolenia.