O nas POW Samodzielne Mieszkanie

śledź nas na Facebooku

 

Jesteśmy 14 osobową placówką. Czym róznimy się od innych? Może tym, że sami:

  1. Gotujemy - obiady robimy parami. Każda para ma wyznaczony swój stały dzień w tygodniu. Śniadania i kolacje każdy robi sobie kiedy chce
  2. Robimy zakupy - żywność - dyżur robienia zakupów dla danej osoby trwa tydzień. Osoba, która ma ten dyżur dostaje na początku tygodnia stawkę żywieniową na wszystkich domowników i robi wszystkie zakupy żywnościowe. Na koniec tygodnia z powierzonej kwoty trzeba rozliczyć się fakturami, a zakupiona żywność musi się zgadzać z jadłospisem. chemia - raz w miesiącu wyznaczona osoba robi zakupy chemiczno - higieniczne dla wszystkich domowników, również rozlicza się z powierzonej kwoty fakturami. odzież i obuwie - również kupujemy sami, to co nam się podoba za wyznaczoną kwotę i oczywiści przynosimy faktury.
  3. Sprzątamy - dom jest duży bo ma ok 200 metrów a oprócz pokoi mieszkalnych do posprzątania jest jeszcze sporo pomieszczeń. I tak nasze codzienne dyżury to: jadalnia, kuchnia, salon, dwa hole, schody, dwie łazienki, pralnia, prace gospodarcze, naczynia i śmieci. A żeby chciało na się dyżury te wykonywać jedno z nas ma tzw nadzór i to ten dyżurny goni wszystkich do pracy.
  4. Pranie każdy robi sobie a dyżurny, który ma pralnie robi też pranie rzeczy wspólnych, np: obrusów.
  5. Remontujemy - gdy przychodzi czas na odświeżenie ścian, robimy to sami i jest to jedna z niewielu rzeczy, które wykonujemy z przyjemnością.
  6. Dbamy o wygląd naszego domu na zewnątrz - i tu jest kilka dyżurów: podlewanie i koszenie trawników, pielenie skalniaka, zamiatanie czy też odśnieżanie chodnika, pielenie miejsc zielonych, dbanie o niewielki tunel foliowy, w którym sadzimy pomidory, ogórki, paprykę itp., sprzątanie gołebich odchodów.
W naszym domu każdy ma prawo o każdej porze dnia zwołać zebranie. W tym celu dzwoni dzwonkiem a wszyscy domownicy mają obowiązek przyjść do jadalni i brać czynny udział w zebraniu. Tematy zebrań są bardzo zróżnicowane od przyjemnych, poprzez ustalenia do naprawdę trudnych tematów dotyczących wzajemnych relacji, funkcjonowania w domu czy poza nim, wywiązywania się z obowiązków.
W naszej placówce funkcjonuje Rada Domu do której zadań należy między innymi ustalanie dyżurów, przygotowywanie listy kieszonkowego - zgodnie z regulaminem, organizowanie wyjść i wyjazdów, dbanie o dobre imię domu. To Rada Domu na prawo w imieniu wszystkich "negocjować" z wychowawcami przeróżne rzeczy, np: godziny odrabiana lekcji.

Tradycją jest już też to, że wychowankowie, którzy ukończyli 16 lat mogą i są zachęcani do tego, aby w okresie wakacyjnym przepracowali przynajmniej jeden miesiąc, natomiast każdy, kto skończył 18 lat a w dalszym ciągu pozostaje w placówce, obowiązkowo musi w wakacje pracować. Okazuje się, że większość tych, którzy zasmakowali własnych pieniędzy, dużo większych niż skromne kieszonkowe, zanim nadejdą kolejne wakacje już ma załatwioną pracę, bądź zaczynają pracować też w weekendy.

Bieżące informacje również na stronie https://www.facebook.com/pg/samodzielnemieszkanie/posts/?ref=page_internal